1 Mayıs 2014 Perşembe

Bonfire Night (Liverpool)


image
          ''remember remember the 5th of November''


DEUTSCH:
Guy Fawkes (* 13. April 1570 in York; † 31. Januar 1606 in London) war ein katholischer Offizier des Königreichs England, der am 5. November 1605 in London ein Sprengstoff-Attentat auf dessen König Jakob I. und das englische Parlament versuchte. Im Gedenken an das Scheitern des sogenannten Gunpowder Plot (der Pulververschwörung) wird alljährlich vielerorts in England (v. a. von Anglikanern) die Bonfire Night mit traditionellen Feuerwerken und Fackelzügen veranstaltet.
Quellewikipedia

Sicherlich haben viele unter euch den Film V for Vendetta schon gesehen. für die, die den Film noch nicht gesehen haben kann ich nur sagen: ''Sterbt nicht bevor ihr diesen Film nicht geguckt habt'' ^^
wie auch immer, in England findet jedes Jahr am 5. November die sogenannte Bonfire Night statt, aus dessen Anlass in dem am nahe gelegensten Park ein sehr sehr großes Feuerwerk veranstaltet wird. In Liverpool findet dieses Feuerwerk in mehreren großen Parks statt, jedoch ist der dafür bekannteste und größte Park der Sefton Park in dem sich mehrere hunderte Menschen versammeln um dem Feuerwerk zuzusehen. Viele verschiedene Stands werden aufgebaut, überall gibt es Laternen, Taschenlampen, etwas zu trinken, essen u.ä. zu kaufen. Das Feuerwerk wird von lauter Musik begleitet und die Zuschauer alle paar Minuten zum applaudieren, jubeln oder kreischen angefeuert. man bekommt einwenig das feeling, auf einer großen Party zu sein. obwohl ich den Anlass für dieses Feuerwerk nicht umbedingt moralisch in Ordnung finde (es ist schon ein wenig bitter, wie guy fox hingerichtet wurde und man diesen Anlass immer noch auf diese Art und Weise feiert), ist das Bonfire schon etwas, dass man gesehen haben sollte, wenn man sich am 5. November in England befindet. Zum Anschluss sind meistens alle Straßen, Pubs und Bars voll und die Feier kann mit Freunden weiter gehen. 


ENGLISH:
Guy Fawkes (13 April 1570 – 31 January 1606), was a member of a group of provincial English Catholics who planned the failed Gunpowder Plot of 1605. Bonfire night's sectarian significance has generally been lost: it is now usually just a night of revelry with a bonfire and fireworks, although occasionally an effigy on Guy Fawkes is burned on the fire.
Source: wikipedia

I am sure that many of you have already seen the film V for Vendetta . for those who haven't seen the film yet I can just say : ''Don't die before you have watched this movie ^^''
English people celebrate the bonfire night on the 5th of November every year. The fireworks take place in the nearest and biggest parks to where you live. In Liverpool this fireworks will take place in several parks , but the most famous and largest park is Sefton Park, where hundreds of people gather to watch the fireworks. The fireworks will be accompanied by loud music and someone who's taking on a microphone to make everybody has fun and enjoy. you'll get a little bit the feeling of taking part on a big party. although I think the reason for this fireworks isn't that nice (specially if you have a look at how they killed guy fox), the Bonfire is something that you should have seen when you are in England on the 5th of November. After the bonfire all streets, pubs and bars are usually full and the celebration can go on with friends. 


TÜRKÇE:
Guy Fawkes (13 Nisan 1570 - 31 Ocak 1606), York şehrinde doğmuştu ve Katolik bir İngiliz askeriydi. 5 Kasım 1605'teki barut komplosunda, Parlamento Binasını havaya uçurmakla görevliydi. Çeşitli işkencelere maruz bırakılarak yandaşlarının adlarını vermek zorunda bırakıldı. Çıkarıldığı mahkemede vatan hainliğinden hüküm giyen Fawkes, 31 Ocak 1606’da sarayın karşısında asılarak idam edildi.İngilizler, tarihlerindeki bu olayı ülkenin demokrasi zincirinde önemli bir halka olarak kabul ederler. Her yıl 5 Kasım gecesi, Birleşik Krallık ve krallığa ait diğer eyaletlerde komplonun başarısızlığa uğratılmış olması, Guy Fawkes Gecesi olarak şenliklerle kutlanır. Şenliklerde havai fişekler patlatılır, büyük fıçılar ateşe verilerek caddelerde yuvarlanır ve bu büyük vatan haininin cezalandırılmasını kutlamak için Guy Fawkes maskesi takılmış kuklalar yakılır. Günümüzde politikadan çok, eğlence amaçlı yapılan bir kutlamadır.
Kaynakwikipedia

eminim ki aranızda neredeyse herkes V for Vendetta filmini zaten izlemiştir, fakat hala aranızda izlemeyenler varsa mutlaka izleyin, hatta izlemeden ölmeyin derim :) 5 Kasım ingilterenin bir çok şehrinde çok büyük bir şekilde, belediyelerin düzenlediği havai fişek gösterileri ile kutlanmaktadır her yıl. genelde oturduğunuz semte en yakın parkta gerçekleşir. liverpoolda bir çok parkta büyük havai fişek gösterileri yapılmaktadır fakat en büyük gösteri Sefton Parkta olanıdır, yüzlerce insan buraya akın eder havai fişek gösterisini izlemek için. bir çok stand kurulur, ışıklar, fenerler, yiyecek, içecek için v.s. Havai fişek gösterisi sesli müzik eşliğinde başlatılır ve mikrofondaki sunucu kalabalığı zaman zaman alkışa, çığlık atmaya v.s. davet edip insanların eğlenmesini sağlar. biraz büyük bir party'e katılmışsınız havası yaşayabilirsiniz yani :) Havai fişek gösterisi sonrası genelde bütün sokaklar tıklım tıklım olur, barlar, publar da epey kalabalık olur ve eğer dilerseniz arkadaşlarınızla party havasını hiç bozmadan gecenize devam edebilirsiniz. eğer 5 kasımda zaten ingilterede bulunuyorsanız, (bonfire night'ın tarihcesinden, özellikle guy foxun nasıl öldürüldüğünü incelersek zerre haz etmesemde) görmeniz gereken bir gösteridir bonfire night. 
© ET | 12<a href="http://www.bloglovin.com/blog/12198665/?claim=jykzexhxgwc">Follow my blog with Bloglovin</a>

6 yorum:

 1. Fotoğraflar cıvıl cıvıl ve bilgilendirmen de çok güzel :)
  Dediğin gibi öldürülüşü kötü ama insanlar için eğlence hep bir bahane aslında
  Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) aslında olayın arka yüzünü araştırmayan artık pek de neden bonfire night'ı kutladıklarını bilmiyor.
   teşekkür ederim.

   Sil
 2. V for Vendetta'yi seyretmedim ama madem böyle dedin seyredeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) kesinlikle izlemeni tavsiye ederim su.
   benim en sevdiğim ve etkilendiğim filmlerden bir tanesidir.

   Sil
 3. Hem yazınla, hem de fotograflarla çok güzel anlatmışsın. Makro anlamda empati yapıyorum eğer Türkiye 'de sebep ne olursa olsun asılan bir insan için her sene bayram yapılsa acaba İngiliz halkı nasıl karşılardı. Ama dediğin gibi bence çoğu kişi olayı bilmeden kutluyordur. Bu güzel paylaşım için teşekkür.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten çok doğru bir noktaya değindiniz, benzer düşünceler içerisine ben de sık sık girerim, aynı olay başka bir ülkede olsa avrupa ülkelerinin nasıl yadırgayıp nasıl yorumlar yapacağı ortada.

   Sil

Balıkları öldürmeden konuş.